Przemienienie Pańskie na górze Tabor

Przemienienie Pańskie na górze Tabor objawia nam część swojej prawdziwej chwały. Przedstawiając Mojżesza i Eliasza, Jezus łączy ze sobą prawo i proroków, abyśmy mogli jasno zobaczyć, kim On jest i dlaczego tu jest. W swoim olśniewającym wyglądzie Jezus daje nam wgląd w to, dokąd nas prowadzi – daje nadzieję zbawienia od grzechu. Głos Boga Ojca utwierdza nas w przekonaniu i kieruje do „Jego słuchania”.

Piotr, Jakub i Jan chcą zbudować trzy namioty, ale Mojżesz i Eliasz znikają i zostają sami z Jezusem. To nie jest miejsce, do którego prowadzi ich Jezus. Napomina ich, aby nie mówili tego, co widzieli, dopóki nie zmartwychwstanie – On nie jest skończony. Jezus poprowadzi nas przez całą drogę do Królestwa Bożego. Objawił niewielką część swojej chwały w swoim przemienieniu, aby nas zachęcić. Odświeża naszą wiarę i napełnia nadzieją na resztę naszej podróży.

Przemienienie Pańskie na górze Tabor - Tajemnice światła różańca świętego

Święto liturgiczne 6 sierpnia

Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co należy mówić, tak byli przestraszeni. I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!». I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa (Mk 9,2-9).

Rozważanie

Trzem uczniom, którzy ujrzeli uwielbionego Pana dano wizję, która miała ich wzmocnić na nadchodzące trudne dni kiedy Jezus zostanie aresztowany i ukrzyżowany. Dzięki tej wizji Jezusa jakim będzie po swoim zmartwychwstaniu i głosowi Ojca świadczącemu o Jego Synu ci uczniowie mogli zobaczyć jak Bóg całkowicie kontroluje wszystko co się stanie zarówno z Jezusem jak i z nimi.

Całe nasze chrześcijańskie życie to nieustanne wspinanie się do góry. Taką górą Tabor, na której doświadczamy przemienienia może być sakrament pojednania, Eucharystia, osobista adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa czy też rekolekcje. Wojownik Maryi to osoba, która walczy ze swoim grzechem. Modlitwą walczy o swoją rodzinę, o swoich najbliższych by móc im jak najlepiej służyć. Wspinanie się w górę na spotkanie z Jezusem to pewien rodzaj chrześcijańskiego alpinizmu, to trud, który owocuje tym, że Jezus pozwala się zobaczyć i przemienia nas swoją Łaską. Człowiek przemieniony potrafi więcej dostrzegać i lepiej służyć drugiemu.

Maryjo wspomagaj nas w tej wspinaczce. Dzięki Twojemu wsparciu i Bożej pomocy możemy wyzwalać się w ten sposób z niewoli materii, czasu i pracy. „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!” (Mk 9, 7). Maryjo spraw abyśmy my Twoi przybrani synowie zawsze byli posłuszni głosowi Twojego umiłowanego Syna i stali się Jego współdziedzicami.

Przemienienie Jezusa nie tylko dało jego uczniom – i nam – niesamowite przebłyski Jego chwały; daje nam również wgląd w przemianę, jakiej doświadczymy podczas zmartwychwstania.

Ostatniego dnia my także powstaniemy z martwych. Podobnie jak Jezus na górze Tabor, nasze ciała zostaną przemienione i uwielbione. Będziemy żyć wiecznie z Panem w objęciach tak bliskich, że Jego boska natura zmieni każdą część tego, kim jesteśmy. To przede wszystkim podstawa naszej nadziei w Chrystusie. To jest sedno naszej wiary chrześcijan.

Obietnica przemienienia może być również nasza. Mamy świadectwo tych, którzy widzieli przemianę Jezusa, ale co ważniejsze każdy z nas może doświadczyć przedsmaku tej samej wizji jaką mieli Piotr, Jakub i Jan. W naszej własnej modlitwie możemy skierować wzrok na Jezusa i poznać Jego dotyk. Podczas Mszy świętej gdy klękamy przed Najświętszym Sakramentem nasze serca mogą być wypełnione chwałą zmartwychwstałego życia, które jest nasze w Chrystusie. W dzisiejszej modlitwie poproś Jezusa, aby objawił ci się głębiej. Niech jego nadzieja usunie wszystkie twoje lęki i niepokoje.

Męska procesja różańcowa | Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Łodzi | Łódź 2022

Przemienienie Pańskie na górze Tabor​

Czy rozpoznaję Jezusa, kim naprawdę jest i dlaczego pojawia się w naszym życiu? Czy widzę, jak objawia się On dzisiaj w naszym świecie? Czy jestem zachęcony i pełen nadziei, abym mógł naśladować Jezusa przez resztę mojej podróży do Królestwa Bożego?

Jako Wojownik Maryi modlę się, abym rozpoznał Jezusa objawionego w naszym świecie i abym poczuł się odświeżony i napełniony nadzieją na pozostałą część mojej osobistej podróży z Chrystusem do Królestwa Boga Ojca.